Comments Off on Jubilejní 10. ročník Běhu do vyšehradských schodů navštívil starosta Prahy 2 a náčelník župy

V neděli 8. 10. 2023 přesně na Památný den sokolstva se konal tradiční Běh do schodů za hojné účasti nás vyšehradských i členů dalších jednot. Rekord tratě zůstává nepřekonán.

Dopolední poprchávání a mnoho akcí k Památnému dni sokolstva způsobili, že tento ročník nebude tím s největší návštěvností. Do vyšehradských schodů letos vyběhlo 42 závodníků. O pěkné sportovní zážitky nebyla nouze!

Eva Matoušková ze Sokola Vinohrady byla první, kdo vyběhl do schodů a hned utíkala na Spanilou jízdu sokolů z Olšanských hřbitovů do Tyršova domu. Pak za ní následovaly dětské kategorie od nejmenších po nejstarší. Překvapivě největší konkurence byla v nejstarší kategorii mužů ve Lvech! Z 10 mužů byl nejrychlejší Jakub Lukavec ze Sokola Spořilov, který byl i nejrychlejším závodníkem dne s časem 0:39. “Toto je naprosto mimo trénink, trénink to spíše kazí, ale je to příjemné setkání a já to beru jako závod,” řekl Jakub a s úsměvem dodal: “prostě je to zábava!”. Nejrychlejší ženou byla Nela Endlicherová ze Sokola Podolí s časem 0:53.

Kompletní výsledky naleznete zde:

Jsme rádi, že při nástupu k závodníkům promluvil Bohuslav Povondra, náčelník župy Pražské – Scheinerovy, jejíž jsme součástí. Příjemná byla i návštěva starosty městské části Prahy 2 – Jana Korsesky, který měl krátký proslov, ale hlavně vášnivě fandil na startu pod schody. Městská část nás dlouhodobě podporuje a za její podporu ji děkujeme.

Kdo byl Jan Malýpetr?

Jan Malýpetr byl velký propagátor tělocviku a nejspíše by bez tohoto základu nevznikl Sokol. Malýpetr vedl svůj ústav tělocviku, který navštěvovali Tyrš s Fügnerem a v jeho prostorách vznikla první jednota. Malýpter se také zasadil o vznik českého názvosloví. Více informací najdete třeba na webu Prahy 2 zde. Více o hrobu se můžete dozvědět na webu Sokolské památky.

Po pietním aktu jsme v malé tělocvičně předali všechny medaile, diplomy a ceny a rozešli se domů či na Noc sokolských světel na Čertovku.

Hlavní díky patří organizátorům, kteří se na Běhu do vyšehradských schodů podíleli!

Běh do vyšehradských schodů - 10. ročník (2023)