Něco z historie TeamGymu

Zde naleznete všechny informace potřebné k tomu, abyste věděli, co si máte představit pod pojmem TeamGym. Po krátkém seznámení si můžete přešít články ze závodů, kterých jsme se zúčastnili. Nakonec krátce představíme historii tohoto divácky atraktivního sportu.

Co je TeamGym?

TeamGym je moderní sportovní disciplína, která spojuje sportovní gymnastiku a akrobacii. Soutěží se v týmu složeném z 8 až 12 členů. Cvičí se ve třech disciplínách – akrobacii, skocích na malé trampolíně a v pódiové skladbě.

Na pódiové skladbě se představují všichni závodníci z družstva. Na akrobacii závodí 6 nejlepších členů, kteří předvádí akrobatické prvky ve 3 rychlých řadách za sebou. Trampolína je na podobném principu jako akrobacie. 6 závodníků se odráží z malé trampolínky a dopadá do duchen. Jedna ze tří řad musí být provedena přes gymnastický přeskokový stůl. Všechny disciplíny jsou s hudebním doprovodem. Družstvo, které získá v součtu nejvíce bodů, vítězí.

V České republice existuje i tzv. TeamGym Junior. Tato soutěž byla vytvořena Českou gymnastickou federací, pro mladší závodníky a závodníky s nižší výkonností. Princip soutěže je stejný, skládá se opět ze tří disciplín. Pouze pravidla jsou jednodušší než ve „velkém“ TeamGymu, například v tom, že členů v družstvu může být pouze 6.

TeamGymu Junior se věnují všechna družstva ze Sokola Vyšehrad. Soutěže se účastníme už od jejího počátku v České republice.

Pro začátečníky existuje ještě jedna soutěž, tzv. malý TeamGym. Kdy družstvo cvičí pouze na akrobacii a trampolínce. Není zde pódiová skladba. Pravidla jsou ještě jednodušší,
než u TeamGymu Junior. V této kategorii závodí například Muži či družstvo Mixů (ženy a muži) ze Sokola Vyšehrad.

Historie severského trojboje

Historie tohoto divácky atraktivního sportu není příliš dlouhá, i přes to se mu věnuje mnoho oddílů z České Republiky i z Evropy. K vidění jsou velmi dobré výkony!

Počátky sportu můžeme hledat ve skandinávských zemích, které daly sportu i výraz „severský trojboj“. V roce 1994 vznikl na půdě Evropské gymnastické federace, tehdy pod názvem EuroTeam. O dva roky později se konalo první mistrovství Evropy ve Finsku, kterého se zúčastnil i náš trenér David Potužník. V roce 2003 došlo ke přejmenování, z EuroTeamu se stal TeamGym. Sport zatím nemá zastoupení na Olympijských hrách.

Jedna z bývalých členek a aktivních soutěžících, Zuzana Maroušková napsala velmi zajímavou akademickou práci, která mapuje historii pódiové skladby a její zařazení v TeamGymu. Za tuto práci ji děkujeme!

Více informací o TeamGymu naleznete na různých odborných stránkách v záložce odkazy. 

 

Leave a Reply