Po dobu květnových venkovních tréninků umožnila správa Vyšehradu uskladnit naše sportovní vybavení v budově Starého purkraství. Před domem ze 14. století jsme metali první hvězdy, přemety a kotouly. Děkujeme, že jsme zde mohli uskladnit svoje nářadí.
Seznamte se s purkrabstvím
Staré purkrabství je nádherný prostor na Vyšehradě zrekonstruovaný v letech 2003 – 2005. V roce 1335 zde sídlil Karel IV. V baroku byl palác přestavěn na Citadelu. Do revoluce v roce 1989 sloužilo Staré purkrabství Slavoji Vyšehrad jako zázemí pro různé sporty – atletiku, volejbal, pozemní hokej atd. Po revoluci bylo purkrabství v rámci restitucí vráceno původnímu majiteli. Nyní je tento objekt využíván pro kulturní a společenské akce. Příjemně posedět můžete také v místní kavárně.
Víte, že na Citadele probíhala věhlasná Vyšehradská olympiáda mládeže?
Začalo to v červnu 1962, kdy odbor ZRTV (dnes odbor sokolské všestrannosti) TJ Slavoj Vyšehrad (dnes T.J. Sokol Vyšehrad) vyhlásil 1. ročník Vyšehradské olympiády mládeže. V té chvíli nikdo netušil, že se z ní časem stane jeden z nejmasovějších závodů na Praze 2. Dvacet osm let se na hřišti na Citadele, poblíž kostela Sv. Petra a Pavla, scházely děti ze všech škol a tělovýchovných jednot na Praze 2, aby se utkaly o titul přeborníka odboru ZRTV Prahy 2 v lehké atletice. A že jich bylo! Závodilo se vždy 2. týden v červnu od pondělí do čtvrtka a na hřišti bylo každý den nejméně 300 závodníků. Když to vynásobíme, dostaneme neuvěřitelných necelých 34 tisíc závodníků. Začínali ti nejmenší, tj. 1. a 2. třídy v pondělí, 3. a 4. třídy v úterý, 5. a 6. třídy ve středu a celé to zakončili ti největší ve čtvrtek. Závodilo se v běhu na 60 m, v hodu kriketovým míčkem (příp. granátem) a ve skoku dalekém. Závod byl vyhlášen jako závod družstev i jednotlivců, dívek a chlapců. O to, aby všechno klapalo, se pravidelně staralo na 40 cvičitelů a pomahatelů odboru ZRTV Slavoje Vyšehrad přímo na hřišti plus další lidé v technickém zázemí.
Olympijské vítězství bylo opravdu prestižní záležitostí, proto hřiště bylo plné nejen fandících kamarádů, kteří se nedostali do družstva, ale, dnes trochu nepochopitelně, i členů učitelských sborů z jednotlivých škol, kteří se pyšnili svými žáky. To vše bylo možné, protože jak hřiště, tak budova Citadely, kde jsme měli technické zázemí, byly majetkem TJ Slavoj Vyšehrad. Po roce 1989 byla ale Citadela v rámci restitucí vrácena původnímu majiteli, a tím skončila i Vyšehradská olympiáda mládeže. V červnu 1989, kdy se konal 28. ročník, jsme ještě netušili, že je poslední. Smutek nejen v celém cvičitelském sboru, ale i ve školách a tělovýchovných jednotách v celé Praze 2, zůstal ještě dlouho.
Návrat po 31 letech
Po dlouhých 31 letech jsme se do tohoto prostoru opět vrátili. Můžeme za to poděkovat Corona viru a správě Vyšehradu, která nám umožnila dnes již krásně zatravněnou plochu u Starého purkrabství využít alespoň na 1 měsíc. Potěšilo nás, že jsme si mohli v prostorách purkrabství uskladnit žíněnky a track (to je nafukovací 6 m dlouhá žíněnka, ze které se lépe odráží). Trénovali jsme 2x až 3x týdně po skupinách tak, abychom dodržovali veškerá hygienická pravidla.
Jsme zvyklí cvičit v tělocvičně, a tak pro nás bylo velice příjemné zacvičit si venku, na trávě a když svítilo sluníčko, bylo to nejen pro nás trenéry, ale i pro děti, něco úplně jiného. Myslím, že na to bude všichni velice rádi vzpomínat, určitě to budou tréninky, na které nikdy nezapomeneme. A tak jsme našli nakonec na celé situaci okolo CORONA virusu i něco pozitivního.
Zveme vás opět na Vyšehrad!
Rádi bychom vás pozvali na běh do Vyšehradských schodů 10. 10. 2020 od 14 hod. Start je u tělocvičny Sokola Vyšehrad. Tento Běh je pořádán ke dni Sokolstva 8. 10. V tento den nacisté v roce 1941 zatkli prakticky celou elitu sokolského hnutí, většina byla popravena.